Genel Müdür'ün Mesajı

Değerli paydaşlarım,

2020 yılı sadece Türkiye için değil tüm dünya üzerinde çok farklı bir düzenin yaşandığı; sağlık, sosyal, kültürel, ekonomik anlamda dünya nüfusunun neredeyse tamamının etkilendiği bir yıl olarak tarihe geçecek.

2019 yılının son döneminde Uzakdoğu’da başlayan Covid-19 virüsünün etkileri 2020 yılının başından itibaren dünyanın diğer bölgelerine sıçrayarak küresel bir salgın haline geldi. Ülkemizin  ilk vaka ile tanıştığı Mart ayının öncesinde gelişmelerin yakın takip edilip gerekli önlemlerin alınması hususunda kurduğumuz Covid-19 komitesi ile Olmuksan olarak çalışanlarımızın sağlıklarını ve güvenliklerini gözetmenin en önemli sorumluluğumuz olduğu bilinciyle hareket etmeye başladık ve bu konudaki yakın takibimiz hala devam ediyor. Bu süreçte başta sağlık, hijyen ve gıda gibi toplumun sürdürülebilirliği için ihtiyaç duyulan temel malzemelere ulaşmak adına ürünümüz olan oluklu mukavva kutunun tedarik zinciri sürecinde ne kadar önemli bir halka olduğunu bir kez daha görmüş olduk.

2020 yılı bu çerçevede genel anlamda bir çok belirsizliği yönettiğimiz yılın her çeyrek döneminde farklı bir dalgalanmanın yaşandığı inişli çıkışlı bir yıl oldu. Yılın ilk çeyreğine satış hacmimizde tonaj olarak %20 lik bir artışla çok kuvvetli bir büyüme ile başladık. Yılın ikinci çeyreğinde ise pandeminin etkisi ile temel ihtiyaç malzemelerindeki talep artışı olumlu yansırken özellikle makine sanayi ve ihracata dayalı sektörlerde ciddi talep daralması yaşadık. Yılın 3. çeyreğinde ise yaşanan salgın sebebiyle turizm sektörünün durma noktasına gelmesi birçok sektörü negatif etkiledi. Yılın son çeyreğinde ise ülkelerdeki kısıtlamaların belirli oranlarda kaldırılmasının etkisi ile ekonomide yaşanan canlanma bizlere de olumlu olarak yansıdı. Bu arada sadece Türkiye’de değil küresel ölçekte yaşanan dalgalanmaların etkisi belirli oranlarda hammadde tedariğinde de bazı sorunlara yol açtı.

2020 yılı önceki yıl yaptığımız yatırımlarımızı tamamlayıp hayata geçirdiğimiz bir yıl oldu. Kapasite artışı sağlayan, bununla birlikte yüksek kaliteli baskı kabiliyetimizi geliştirdiğimiz yatırımlarımız tamamlandı ve yüksek kaliteli baskılı ürün gruplarında pazarda yer edinmeye başladık. Buradaki süreçlerimiz her geçen gün daha da kuvvetli hale geliyor ve müşterilerimizin beklentilerine cevap verebilecek ürün yelpazemizi genişletiyoruz.

Sadece yurtiçi satışlarda değil ihracatta da büyüme hedeflerimiz var. Yeni yapılanma sürecini tamamladığımız ihracat departmanımız pandemi sürecinde seyahat ve uluslararası ticaret kısıtlarına rağmen sınırlı müşteri temasları ile yine de şirket büyümemizin üzerinde bir büyüme göstermiştir.

Belirsizliklerle dolu bir ortamda tüm çalışanlarımızın özverili çalışmaları ile Olmuksan olarak 2020 yılını geçen yıla göre satış hacmimizde tonaj olarak %12’lik , hasılatta ise %21 büyüme ile kapattık. Gösterdiğimiz güçlü maliyet yönetimi, portföy yapılandırılması ve fiyatlama disiplini ile 2021 yılına çok daha güvenli adımlarla girmiş oluyoruz.

Önümüzdeki dönemde de müşterilerimize değer yaratan çözümler üreterek pazardaki varlığımızı daha da kuvvetlendireceğimize, karlı ve sürdürülebilir bir büyüme sağlayacağımıza inanıyor, tüm çalışanlarımıza ve paydaşlarımıza teşekkür ediyorum.

Saygılarımla

Yılmaz Selçuk,
Genel Müdür